OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

09/09/2018

Kontinentální pohár ovládli Američané

Kontinentální pohár 2018 v Ostravě opanoval výběr Ameriky před obhájci titulu z Evropy. Také do druhého soutěžního dne zasáhli do boje dva čeští reprezentanti, kterými byli oštěpaři Jakub Vadlejch a Nikola Ogrodníková.

Tým Ameriky posbíral během dvoudenního klání celkem 262 bodů a po právu tak získal jedinečnou trofej, která byla speciálně ke Kontinentálnímu poháru v Ostravě navržena. Obhájci titulu z Marakéše Evropané se tentokrát museli spokojit s druhým místem a ziskem 233 bodů. Třetí příčku obsadili reprezentanti Asie a Pacifiku (188 b.) a čtvrtá skončila Afrika (142 b.).

Prvním ze dvou českých zástupců, kteří se v nedělním programu představili, byl oštěpař Jakub Vadlejch. Svěřenec Jana Železného v prvním pokusu úmyslně přešlápl, druhým zaznamenal 79.67 a ve třetí sérii se zlepšil až na 84.76, což byl druhý nejdelší pokus ze všech startujících. Přesto obsadil páté místo, jelikož jeho parťák z týmu Evropy Thomas Röhler z Německa zvítězil, když v poslední finálové sérii dolétl jeho oštěp na 87.07 a porazil v přímém souboji o prvenství Chao-Tsun Chenga z Taiwanu (Asie a Pacifik), jehož nejdelší pokus měřil 83.28. Třetí příčku bral pro tým Ameriky Anderson Peters z Grenady (80.86).

O něco méně se dařilo naší další oštěpařské naději Nikole Ogrodníkové. Stříbrná žena z letošního hodila druhým pokusem 56.61 a ve třetí sérii bohužel už žádné centimetry nepřidala (55.33), což stačilo na sedmé místo. Z prvenství se radoval výběr Asie a Pacifiku zásluhou Číňanky Huihui Lyu (nejdelší pokus 63.88), která si ve finálovém hodu poradila s evropskou šampionkou Christin Hussongovou (nejdelší pokus 62.96). Třetí příčku vyházela pro tým Ameriky Kara Wingerová ze Spojených států nejdelší pokus 60.38). Asie a Pacifik si odnesli z této disciplíny dvojnásobný počet bodů, protože zvolili pro ženskou oštěpařskou soutěž svého druhého žolíka.  

Naprosto dominantní představení předvedla na ženské půlce Jihoafričanka Caster Semenyová, když si celý závod odtáhla sama a cílem proběhla vítězně v historicky nejrychlejším čase na území České republiky 1:54.77. Velmi kvalitních výkonů dosáhly také závodnice za ní. Cenné body pro tým Ameriky získaly druhá Ajee Wilsonová ze Spojených států (1:57.16) a třetí Jamajčanka Natoya Gouleová (1:57.36).

Suverénní královnou běhu na 3000 metrů překážek žen byla světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová z Keni (Afrika), která zvládla tuto distanci v čase 9:07.92, čímž vylepšila hodnotu historického maxima Kontinentálního poháru Rusky Julie Zaripovové téměř o dvacet vteřin. Druhé místo vybojovala pro tým Ameriky Courtney Frerichsová ze Spojených států (9:15.22). Třetí skončila Winfred Mutile Yaviová z Bahrajnu (Asie a Pacifik) v čase 9:17.86.

Na stodesítce překážek potvrdil svou sílu tým Evropy, který vsadil na tuto disciplínu žolíka, takže se jeho bodový zisk zdvojnásobil. Zvítězil Rus Sergej Šubenkov v čase 13.03. Druhý doběhl v sezónním výkonu 13.12 Jamajčan Ronald Levy (Amerika) a třetí byl další zástupce Evropy Pascal Martinot-Lagarde z Francie za 13.31.

Své druhé vítězství v rámci Kontinentálního poháru v Ostravě si připsala Kolumbijka Caterine Ibargüenová (Amerika). Její radost byla dvojnásobná, jelikož skokem na 693 centimetrů posunula hodnotu národního rekordu své země. Ve finálovém pokusu jí podlehla nakonec druhá Australanka Brooke Stratton (Asie a Pacifik), která skočila nejdále ve čtvrté sérii (671). Třetí byla Němka Malaika Mihambová (Evropa), která se do finálového pokusu neprobila. Nejlépe skočila v druhé sérii, a to na 686.  

Výběr Asie a Pacifiku se radoval z dílčího primátu v kladivářském sektoru, kterému vládl výkonem 77.34 zkušený Dilshod Nazarov z Tádžikistán. Možná trochu překvapivé druhé místo vybojoval pro Afriku Egypťan Mostafa ElGamel za 74.22. Třetí byl lepší z Evropanů Bence Halász z Maďarska. Jeho nejdelší pokus měřil 74.80.

Americký tým vsadil jednoho ze svých žolíků na mužský trojskok a ukázalo se to jako dobrá volba. Papírové předpoklady potvrdil hlavní favorit Christian Taylor ze Spojených států, jenž doskákal na 17.59. Pátým místem s druhým nejlepším výkonem ze všech startujících 17.07 ho podpořil Kubánec Cristian Napoles. Američané si tak odnesou z této disciplíny dvojnásobný počet bodů. Druhé místo bere Afrika zásluhou Huguese Fabrice Zanga z Burkiny Faso (17.02) a třetí byl Ind Arpinder Singh, který reprezentoval Asii/Pacifik (16.59).

Velmi nabitou startovní listinu měl závod na 200 metrů žen. Skvělým finišem si doběhla pro vítězství Shaunae Miller-Uibová z Baham v čase 22.16 (Amerika), když se v závěrečných metrech dostala před Nizozemku Dafne Schippersovou (Evropa), které časomíra ukázala 22.28. Jako třetí dosprintovala Marie-Josée Talou z Pobřeží Slonoviny (Afrika) za 22.61).

V ženské výškařské soutěži se jediné závodnici podařilo překonat rovné dva mety a byla jí Ruska Maria Lasickeneová (Evropa), která tak obhájila prvenství z Marakéše. Druhé místo vyskákala týmu Asie a Pacifiku Světlana Radzivilová z Uzbekistánu, když se úspěšně přenesla přes 195 centimetrů. Třetí byla lepší ze zástupkyň Ameriky Levern Spencerová, která zdolala 193 centimetrů. Tým Evropy v této disciplíně úspěšně využil svého druhého žolíka.

Podobně úspěšný byl se svým žolíkem výběr Asie a Pacifiku na hladké čtvrtce mužů, kde triumfoval Katařan Abdalelah Haroun v čase 44.42. Druhý byl Botswaňan Baboloki Thebe (Afrika) za 45.10. Třetí skončil Američan Nathan Strother (45.28).

Na čtvrtce překážek, si to rozdaly o vítězství reprezentantky týmu Ameriky. V tomto duelu byla úspěšnější Jamajčanka Janieve Russelová, která si z první dráhy doběhla pro triumf v čase 53.62 před Shamier Littleovou ze Spojených států (53.86). Třetí byla Ukrajinka Anna Jaroščuková-Ryžikovová (Evropa) za 54.47. Rekordmankou této disciplíny je kapitánka Afriky Nezha Bidouaneová.

Závod na 1500 metrů se rozhodoval až v závěrečném finiše, kde byl nejrychlejší keňský mistr světa Elijah Manangoi (Afrika) v čase 4:40.00, který v těsném souboji porazil evropské duo Marcin Lewandowski (3:40.42) a Jakob Ingebrigtsen (3:40.80).

Tyčkařské klání vyznělo nejlépe pro Sama Kendrickse ze Spojených států (Amerika), který překonal laťku o hodnotě 585 centimetrů, což mu vyneslo plný bodový zisk. O pět centimetrů méně zvládl Francouz Renaud Lavillenie (Evropa). Třetí byl další ze zástupců amerického výběru Kanaďan Shawn Barber (565).

V koulařském kruhu získala plný bodový zisk pro tým Asie a Pacifiku Číňanka Gong Lijiao (nejdelší pokus 19.63), která ve finálové sérii porazila Američanku Raven Saundersovou (nejdelší pokus 19.74). Třetí byla Němka Christina Schwanitzová (nejdelší pokus 19.73).

Na mužské trojce brali vítězný double reprezentanti týmu Ameriky. Zvítězil Paul Chelimo ze Spojených států v čase 7:57.13. Druhý skončil Kanaďan Mohammed Ahmed za 7:57.99. Lepším z Evropanů byl třetí Nor Henrik Ingebrigtsen (7:58.85).

Úplný závěr dvoudenního programu obstaraly smíšené štafety na 4x400 metrů. Zde byl nejrychlejší favorizovaný kvartet Ameriky ve složení Christian Taylor, Luguelin Santos, Stephanie Ann McPhersonová a Shaunae Miller-Uibová, který zvítězil v čase 3:13.01. Druhá byla Afrika (3:16.19) a třetí skončila štafeta Asie a Pacifiku (3:18.55).