OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

17/05/2018

Kontinentální pohár se nezadržitelně blíží

V hotelu Adria na Václavském náměstí v Praze proběhla první tisková konference ke Kontinentálnímu poháru, který se bude konat 8. a 9. září v Ostravě.

Kontinentální pohár je letošním atletickým globálním vrcholem. Jedná se o opravdový svátek královny sportu a největší akci, kterou lze momentálně na našem území uspořádat, což potvrzuje i předseda Českého atletického svaz Libor Varhaník. „Přípravy na Kontinentální pohár jsme započali již v roce 2013. O rok později jsme pak byli v konkurenci Tokia a Bydhošti vybráni jako pořadatelé této akce. Byla a je to pro nás velká výzva, jelikož můžeme pracovat na něčem výjimečném. Jedná se o největší akci světové atletiky roku 2018 s rozpočtem přes 270 milionů korun, což je dvakrát více než byl rozpočet halového mistrovství Evropy, které hostila v roce 2015 Praha,“ přiblížil.

Sám věří, že účast na Kontinentálním poháru je dostatečnou motivací jak pro nejlepší světové atlety, tak i pro diváky, kteří si najdou cestou na Městský stadion ve Vítkovicích. „Jedná se o souboj čtyř kontinentů a každý z nich bude mít zastoupení v těch nejelitnějších atletech. Intenzivně jsme pracovali na tom, abychom přinesli inovace, které zvýší atraktivitu tohoto atletického podniku. Získali jsme ambasadory zvučných jmen, jako jsou například Colin Jackson nebo Mike Powell, kteří se zároveň zhostí role kapitánů jednotlivých týmů. Věřím, že tím samotnou soutěž oživíme. Navíc kapitáni mají každý den možnost vsadit na jednoho závodníka, jehož bodový zisk se zdvojnásobí. Každý kontinent má pak jednoho ambasadora i z České republiky. Těší mě, že všichni patroni tuto roli přijali a pomáhají nám i s propagačními kampaněmi, které už běží,“ dodává.

Jako velký plus vidí i inovace, které budou na Kontinentálním poháru k vidění. „Moc se těším na průběžné vyřazování na dlouhých bězích nebo smíšenou štafetu či úpravy ve skocích, což by mělo zvýšit atraktivitu soutěže. Pro samotné atlety samozřejmě zajímavé velmi slušně Prize money. Věřím, že uvidíme oba dny plný stadion. Momentálně je již prodáno zhruba 75 procent lístků,“ sdělil.

Kontinentální pohár by měl napomoci také rozšíření atletické základny v České republice. K tomu pomáhá i projekt „Ostrava fandí kontinentům“, který přiblížil výkonný ředitel organizačního výboru Valter Boček. „Kontinentální pohár je jedinečnou akcí, která se u nás nebude hned tak opakovat. Formou projektu Ostrava fandí kontinentům, chceme zapojit i širokou veřejnost. Cílí na žáky a studenty z Moravskoslezského kraje. Chceme všem poskytnout možnost být u toho a zapojit se do pohybové aktivity a podílet se na tvorbě atmosféry přímo na stadionu. Jednotlivé školy byly rozlosovány do kontinentů, které budou podporovat. Zájem byl obrovský a děti ukázaly velkou kreativitu a týmového ducha. Významnou roli hrají také čeští ambasadoři jednotlivých kontinentů. Například ostravská roadshow s Barborou Špotákovou, která je patronkou Asie a Oceánie, se podařila na výbornou,“ pochvaloval si.

Jeho slova potvrdila právě dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. „Děti se skutečně činily. Líbí se mi, že si i oživí zeměpis. I když tým Asie a Oceánie nebude největším favoritem, o to víc mu budeme fandit. Navíc máme krásnou fialovou barvu. Sama jsem zažila atmosféru Kontinentálního poháru v roce 2014. Tehdy se bohužel konal v Marakéši, kde nebyli téměř žádní diváci. Vím, že v Ostravě to bude úplně naopak, protože má ve světě své jméno a fanoušci zde atletice opravdu rozumí. Moc se těším, až budeme s dětmi fandit,“ uvedla.

Podobně je na tom i český rekordman ve skoku o tyči a patron Ameriky Jan Kudlička. „Mám štěstí, že mohu být ambasadorem. Měl jsem to štěstí, že jsem byl u rozlosování škol a byl jsem v šoku, jaký obrovský zájem o tuto akci byl. Je obrovským úspěchem, že se podařilo dostat Kontinentální pohár do Ostravy. I kdybych tam nezávodil, určitě se půjdu podívat. Nepochybuji, že bude plný stadion. Možná by to chtělo ještě jedno patro přistavět,“ zavtipkoval.