OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

29/05/2018

V Ostravě se za týden otevírá výstava ke Světovému a Kontinentálnímu poháru

V úterý 5. června, čtvrt roku před nejvýznamnější atletickou akcí roku 2018 Kontinentálním pohárem, se otevře ve Foru Nová Karolina v Ostravě oficiální exhibice. Výstava mapuje nejen historii poháru samotného (a jeho předchůdce Světového poháru), ale přináší také cenné exponáty z obecné historie sportu sahající až do starověku. V nákupním centru v Ostravě bude otevřena sedm dní v týdnu od 10 do 20 hodin a potrvá až do druhého (a posledního) dne poháru dne 9. září.

Výstava nabídne kombinaci toho nejlepšího ze „sbírky dědictví IAAF“ (IAAF Heritage Collection), která byla zahájena na Halovém mistrovství světa v Birminghamu v březnu tohoto roku, s dalšími předměty z každého ročníku Světového a Kontinentálního poháru. Jejím hlavním poselstvím je ukázat atletické dějiny, které oslovují a jsou přístupné všem, bez ohledu na věk či zázemí.

Exhibice obsahuje na dvě stovky artefaktů z historie atletiky, historie, která sahá od starověkých olympijských her až po současnost. Výstavu spojují dohromady texty, fotografie i videa na ploše 260 metrů čtverečních moderního nákupního centra a zábavního komplexu.

První část výstavy je nazvána „Atletika od starověku až do konce 19. století“ a přináší předměty již z 5. století před naším letopočtem a (dle názvu pochopitelně) až do konce devadesátých let předminulého století. Sleduje počátky a rozvoj našeho sportu po téměř dva a půl tisíce let.

Položky – včetně mincí, medailí, programů, knih a periodik – byly věnovány pro kolekci IAAF jihoamerickou asociací CONSUDATLE. Nejstarší kontinentální atletická asociace na světě oslavila sté výročí svého založení v roce 2018 mimo jiné právě tím, že poskytla pro sbírku 100 předmětů, které symbolizují oněch 100 let její existence.

Druhá část exhibice se zaměřuje na Světový pohár IAAF, který se poprvé uskutečnil v roce 1977, a jeho následníka – Kontinentální pohár IAAF – který byl založen v roce 2010 a koná se každé čtyři roky.

Mezi vystavené položky patří programy, plakáty, knihy, startovní čísla a dresy či jedna z trofejí Světového poháru IAAF. Exponáty pocházejí z archivů IAAF a také z osobních darů sportovců, včetně ambasadorů letošního Kontinentálního poháru IAAF.

Přímo na domácí návštěvníky je pak cílena sekce, která jednak mapuje českou (a československou) účast na Světovém a Kontinentálním poháru, a také přibližuje projekt „Ostrava fandí kontinentům“, jenž je součástí kampaně pro nadcházející ročník 8. a 9. září.

Výstavu zahájí členka Rady IAAF Sylvia Barlagová – zastoupí předsedu IAAF Sebastiana Coea, který přicestuje do Ostravy následující týden na Zlatou tretru, zdejší mítink IAAF World Challenge (13. června) – a Jana Pittmanová, ambasadorka Kontinentálního poháru IAAF 2018 a dvojnásobná mistryně světa na 400 m překážek.

Mezi přítomnými hodnostáři budou primátor města Ostravy Tomáš Macura a zástupce hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny.

Místní atletiku zastupují předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, ředitel ČAS Tomáš Janků, což je mimo jiné vítěz Světového poháru IAAF v Aténách 2006, a také výkonný ředitel Kontinentálního poháru IAAF Ostrava 2018 Valter Boček.

Aktivními atlety přítomnými na zahájení výstavy budou dva z českých patronů Kontinentálního poháru IAAF, trojnásobný halový světový šampion na 400 m Pavel Maslák a stříbrný tyčkař z halového MS v roce 2016 Jan Kudlička.

Výstava „IAAF Heritage World / Continental Cup - 1977 do roku 2018“ je laskavě podporována Mezinárodní nadací pro atletiku (International Athletics Foundation), ASICS, SEIKO, TDK a MONDO a je připravena sekci IAAF „Heritage“ (Dědictví) spolu s Českým atletickým svazem, Místním organizačním výborem Kontinentálního poháru IAAF Ostrava 2018.