OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

05/06/2018

V Ostravě byla otevřena výstava Heritage Collection

V úterý 5. června byla ve Foru Nová Karolina v Ostravě slavnostně otevřena oficiální exhibice ke Kontinentálnímu poháru s názvem IAAF Heritage Collection. Výstava mapuje nejen historii poháru samotného, ale nabízí také řadu cenných exponátů.

Výstava nabídne kombinaci toho nejlepšího ze „sbírky dědictví IAAF“ (IAAF Heritage Collection), která byla zahájena na Halovém mistrovství světa v Birminghamu v březnu tohoto roku, s dalšími předměty z každého ročníku Světového a Kontinentálního poháru. Jejím hlavním poselstvím je ukázat atletické dějiny, které oslovují a jsou přístupné všem, bez ohledu na věk či zázemí.

Exhibice obsahuje na dvě stovky artefaktů z historie atletiky, historie, která sahá od starověkých olympijských her až po současnost. Výstavu spojují dohromady texty, fotografie i videa na ploše 260 metrů čtverečních moderního nákupního centra a zábavního komplexu.

První část výstavy je nazvána „Atletika od starověku až do konce 19. století“ a přináší předměty již z 5. století před naším letopočtem a (dle názvu pochopitelně) až do konce devadesátých let předminulého století. Sleduje počátky a rozvoj našeho sportu po téměř dva a půl tisíce let.

Druhá část exhibice se zaměřuje na Světový pohár IAAF, který se poprvé uskutečnil v roce 1977, a jeho následníka – Kontinentální pohár IAAF – který byl založen v roce 2010 a koná se každé čtyři roky.

Mezi vystavené položky patří programy, plakáty, knihy, startovní čísla a dresy či jedna z trofejí Světového poháru IAAF. Exponáty pocházejí z archivů IAAF a také z osobních darů sportovců, včetně ambasadorů letošního Kontinentálního poháru IAAF. Návštěvníci výstavy tak mohou na vlastní oči spatřit například startovní čísla české oštěpařky Barbory Špotákové nebo amerického dálkaře Mika Powella, ve kterých překonali světové rekordy. Skutečným pokladem je pak Originální trofej Světového poháru, který se konal naposledy v roce 2006 a poté se změnil na Kontinentální pohár. IAAF po delší době vystavila na veřejnost tuto trofej, která byla předávána v rámci Světového poháru od roku 1977.

Výstavu zahájila členka Rady IAAF Sylvia Barlagová. „Je pro mě potěšením být ve městě, které miluje atletiku a rozumí tomuto sportu. Ostrava je zkušeným pořadatelem velkých mezinárodních akcí. Od roku 1961 se zde koná Zlatá tretra. Proběhlo zde mistrovství světa v roce 2007 a mistrovství Evropy do 22 let v roce 2011. Nyní nás čeká Kontinentální pohár. Myslím si, že toto obchodní centrum je nejlepší místo pro pořádání výstavy IAAF Heritage Collection, protože je v srdci Ostravy a může se sem přijít podívat opravdu každý. Věřím, že tato výstava je jedinečná a ukáže kouzlo atletiky,“ řekla.

Přítomna byla dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Jana Pittmanová, která přicestovala na slavnostní otevření až z Austrálie. Pittmanová bude mít roli kapitánky týmu Asie a Oceánie a do výstavy věnovala svou první zlatou medaili z mistrovství světa v Paříži v roce 2003. „Tato zlatá medaile má v mém srdci speciální místo. Odjela jsem v roce 2003 na své první mistrovství světa. Bylo to pro mě opravdu nečekané vítězství. Na Kontinentální pohár se moc těším, protože je to týmová soutěž a atleti takovou šanci příliš často nedostávají. Bude to speciální,“ dodala.

Cenné artefakty věnovali také dva čeští ambasadoři jednotlivých kontinentů. Trojnásobný halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák poskytl jednu ze svých treter, ve kterých získal svůj druhý titul halového světového šampiona v Portlandu, což je jeden ze závodů, na které vzpomíná nejraději. Maslák je patronem Afriky. Také tyčkař Jan Kudlička věnoval jednu z treter, ve kterých se mu podařilo překonat národní rekord a vybojovat stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v Amsterdamu. Oba atleti by se rádi na letošním mistrovství Evropy v Berlíně kvalifikovali na Kontinentální pohár. Pokud se jim to nepodaří, slibují, že si nenechají tuto událost uniknout jako diváci.

Pozadu nezůstal ani ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků, kterému se v roce 2006 podařilo zvítězit na posledním ročníku Světového poháru v Aténách. Na výstavu věnoval týmové tričko Evropy.

Výstava IAAF Heritage Collection bude v nákupním centru v Ostravě otevřena sedm dní v týdnu od 10 do 20 hodin a potrvá až do 9. září.