OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

28/08/2018

Zbývá deset dní do startu

Již příští víkend zavítá do moravskoslezské metropole elita ze všech koutů světa k největší globální atletické akci roku 2018. Deset dní před vypuknutím Kontinentálního poháru IAAF už se rýsují sestavy jednotlivých týmů. Barvy Evropy bude 8. a 9. září v Ostravě hájit čtveřice českých atletů, oštěpaři Nikola Ogrodníková a Jakub Vadlejch, mílařka Simona Vrzalová, koulař Tomáš Staněk a nově jako náhradnice může do boje zasáhnout také vícebojařka Kateřina Cachová.

„Pevně věřím, že někdo z nominované čtveřice dokáže navázat na úspěchy z minulosti,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Libor Varhaník, předseda ČAS a organizačního výboru poháru. „Moc bych vám to přál,“ obrátil se na přítomné. 

„Moc se těším do Ostravy, bude to nejhezčí zakončení krásné sezóny. Přijde se podívat rodina, kamarádi, to bude příjemné,“ řekla oštěpařka Nikola Ogrodníková, která na vítkovickém stadionu atletický vyrůstala. Po Berlíně prý měla trochu krizi, kdy potřebovala dospávat i třeba do 11 hodin dopoledne, ale teď už je zase v normálu a před pohárem ji čekají ještě dva závody, včetně finále Diamantové ligy v Curychu.

„Představoval jsem si sezónu jinak, ale jsem moc rád, že existuje pravidlo pořadatelské země,“ těší Nikolina kolegu z disciplíny Jakuba Vadlejcha, jehož v Berlíně trápila záda a nemohl podat maximální výkon. „Po Evropě už jsem mohl klasicky trénovat, i dvoufázově,“ pochvaloval si. Také Jakuba uvidíme před Kontinentálním pohárem při curyšské Weltklasse. „To bude prověrka, a v Ostravě pak důležitá tečka za sezónou. Je to pro mě obrovská čest.“

Také koulaře Tomáše Staňka čeká před Ostravou ještě „diamantové“ finále, a i on míří do Curychu. Jak uvedl, když po Berlíně překonal zklamání ze čtvrtého místa, vrhnul se naplno do přípravy. „Vše už probíhá, jak má. Jsou to dva velké závody, chci v nich uspět,“ říká.

„Nominace byla pro mě velké překvapení, které ještě teď vstřebávám,“ tvrdí více než dva týdny od pozvánky běžkyně Simona Vrzalová. Těšení je však velké, vždyť v dějišti soutěže se běžně připravuje, a tak i ona bude mít v hledišti své blízké. Simonu jako jedinou nyní čeká ryze tréninkový program. „Jedeme ještě na pár dní do Tater,“ přibližuje.

Polovina sestav týmů pro Kontinentální pohár v Ostravě už je známa, minulý týden totiž své reprezentanty zveřejnily regionální asociace z Afriky (CAA) a Ameriky (NACAC a ConSudAtle). U sestavy Evropy (EAA) zbývá doladit poslední jména, nominaci spojeného družstva Asie a Oceánie pak finálně vyjasní asijské hry, které v těchto dnech hostí Jakarta. O koho se budou kontinentální týmy opírat? 

AFRIKA (ŽLUTÁ)
Nominaci Afriky, jež dostala pro pohár žlutou barvu, určilo především pořadí z kontinentálního šampionátu, jenž začátkem srpna hostilo město Asaba v Nigérii. Páteř týmu tvoří atletky a atleti z JAR, kterých je dvacet, a Nigérie se šestnácti, keňských zástupců je pak devět.

Jednou z opor kontinentu by měla být Caster Semenyaová. Jihoafričanka by vedle své domény osmistovky měla běžet ještě i poloviční trať, a to nejen individuálně, ale i ve smíšené štafetě. I další běhy by měly být hlavními africkými trumfy, třeba stýply s Keňany Beatrice Chepkoechovou (čerstvá světová rekordmanka) či Conseslusem Kiprutem (úřadující olympijský i světový šampion). V týmu jsou ale i hvězdní půlkaři Nijel Amos z Botswany či Emmanuel Korir z Keni. Ve sprintech by důležité body měla dodat Pobřeží slonoviny, jmenovitě Marie Josée Ta Louová (100 a 200 m), či Jižní Afrika, kde máme na mysli Akani Simbineho (100). Jeho krajan, dálkař Rushwala Samaai, by měl být esem pro skoky, keňský oštěpař Julius Yego zase pro vrhy.

AMERIKA (ČERVENÁ)
Letos se panamerické hry nekonaly, a tak se nominace odpíchla od sezónních tabulek. Tři desítky jmen – tak zásadní je příspěvek do sestavy ze Spojených států, kteří figurují v naprosté většině z vypsaných disciplín, za nimi početně následuje Jamajka, jejíchž zástupců je jedenáct.

Z řady reprezentantů USA se zároveň počítá jako s oporami. Sprinter Noah Lyles (100), překážkářky Kendra Harrisonová (100) a Shamier Littleová (400), běžci Paul Chelimo (3000) či Evan Jager (stýpl), trojskokan Christian Taylor, dálkař Jeff Henderson, tyčkaři Sam Kendricks nebo Sandi Morrisová, koulař Ryan Crouser, abychom jmenovali některé z nich. Jamajka vysílá na stovku Yohana Blaka, ale třeba také diskaře Fredricka Dacrese. Hvězdy v týmu ale najdeme i z jiných zemí, třeba Bahamy dodávají sprinterku Shaunae Miller-Uibovou, která poběží dvoustovku, Kolumbie zase Caterine Ibargüenovou, již uvidíme nejen v trojskoku, ale i dálce, a z Britských panenských ostrovů je na čtvrtkař překážkář Kyron McMaster.

EVROPA (MODRÁ)
Pozvánky do týmu Evropy dostali mistři a vicemistři kontinentálního šampionátu, jenž hostila druhý srpnový týden Berlín. Momentálně ještě není nominace finalizována, ale už víme, že v nominaci je 13 mužských i 13 ženských individuálních šampionů z německé metropole. A neměli by chybět ani dva světoví rekordmani, tyčkař Renaud Lavillenie a kladivářka Anita Wlodarczyková. V týmu jsou reprezentanti 20 členských federací EAA (plus nezávislí atleti z Ruska). Z českých atletů si přímou nominaci vybojovala stříbrná oštěpařka z ME Nikola Ogrodníková, další tři dostanou šanci startovat díky vyjednaným třem divokým kartám pro pořadatelskou zemi.

ASIE-PACIFIK (FIALOVÁ)
Nad nominací spojeného týmu ze dvou kontinentů visí nejvíce otazníků, neboť tento týden ještě probíhají Asijských hry v indonéské Jakartě. Ale už víme, že se na stovce blýskl čínský sprinter Su Bingtian (9.92) či Salwa Eid Naserová z Bahrajnu na čtvrtce (50.09).

POSLEDNÍ LÍSTKY
„Snažíme se, aby v Ostravě byla jedna velká sportovní akce ročně,“ říká primátor města Ostrava Tomáš Macura. „A kontinentální pohár považujeme za akci století,“ dodává. „Chceme ukazovat, že Ostrava dávno není jen průmyslové centrum, ale i město kultury i sportu,“ doplňuje jej hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „A pevně věřím, že se vytvoří na stadionu výborná atmosféra.“

V prodeji jsou poslední zbývající kusy lístků, zájemci by neměli váhat a nakupovat v síti Ticketportal (www.ticketportal.cz).