OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

06/09/2018

Kvartet kapitánů se podepisoval na výstavě

Program ambasadorů-kapitánů týmů Kontinentálního poháru v Ostravě je nabitý. Po včerejším uvítání, kde ještě chyběla Nezha Bidouaneová, se sešla kompletní čtveřice na výstavě, která běží v NC Nová Karolina až do neděle. Vedle autogramiády už také probíhalo špičkování před soutěží – hvězdní kapitáni, ač sami nezávodící, totiž sehrají při soutěži aktivní roli a budou sázet na silné disciplíny svého týmu žolíky.

Ambasadorka Afriky Nezha Bidouaneová včera nestihla letecký spoj z Prahy, ale dnes odpoledne byla na místě expozice „atletického dědictví“, která je otevřena již od června v nákupním centru Nová Karolina v centru města. Po krátkém brífinku, jehož byli vedle kapitánů přítomni také prezident IAAF Sebastian Coe a předseda ČAS a organizačního výboru Libor Varhaník, měli přihlížející možnost získat podpisy hvězdných atletů, ať už na připravené kartičky nebo třeba na trička z projektu "Ostrava fandí kontinentům".

Libor Varhaník ve svém slově zmínil, že zbývají poslední vstupenky na sobotu (neděle byla vyprodána už dříve) – krátce po čtvrté hodině jich bylo přesně 9. „Těším se, že si tenhle atletický svátek užijeme,“ uvedl Varhaník. Sebastian Coe zase v přítomnosti kompletního ambasadorského týmu upozornil: „Je důležité, že hvězdy minulosti věnují čas akcím, jako je Kontinentální pohár, a inspirují tak mladé. Díky vám,“ řekl Coe. „Myslím, že většina mého týmu se narodila poté, co jsem skočil v roce 1991 světový rekord,“ připomněl v této souvislosti kapitán Ameriky Mike Powell.

Všichni mluvčí pak podpořili koncept zvláštních pravidel pro tuto soutěž. „Je dobré, že se zkouší nějaké změny, a Kontinentální pohár je pro to ideální příležitostí,“ nechala se slyšet Nezha Bidouaneová. „Jasně, máme klasiku jako olympiáda, a vím, že se změny nemusí líbit, musíme to aspoň zkusit,“ přidal se Colin Jackson, jenž povede do boje „domácí“, tedy evropské družstvo.

S blížícím se samotnou akcí padaly také otázky na to, na kterou disciplínu vsadí své žolíky. Jde právě o zmíněnou možnost jak ovlivnit výsledek svého týmu – pokud totiž kapitáni uspějí se sázkou na vítězství svého týmu v disciplíně, zdvojnásobí se bodový zisk (16 místo 8 bodů). Pochopitelně byli moderátorem ponoukáni, zda věří svým disciplínám.

„Tak moment, to je přeci tajemství,“ naoko se zlobila šéfka Asie-Oceánie Jana Pittmanová, dvojnásobná mistryně světa na 400 m překážek. „Ale jestli něco vím, tak to, že Samba vyhraje,“ dodala sebevědomě na adresu aktuálně druhého nejrychlejšího muže. Rekordman na krátkých překážkách Jackson věří svým mužům na 110, Bidouaneová zase ženské části afrického týmu, Powell si myslí, že tým Ameriky nemá slabiny.

Po autogramiádě pak otisky svých dlaní a podpisy přidali na zeď vedly vstupu na výstavu ještě zbývající dva ambasadoři, Nezha Bidouaneová a Colin Jackson, to Pittmanová a Powell exhibici navštívili už v červnu.