OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

07/09/2018

Definitivně vyprodáno: do zahájení zbývají už jen hodiny

Víkend s Kontinentálním pohárem je tu. V Ostravě se dolaďují poslední maličkosti, aby zdejší Městský stadion mohl pohostit atletickou elitu ze všech koutů světa. Na dnešní oficiální tiskové konferenci k sestavě obou šéfů (Coe a Varhaník) a čtyř ambasadorů (Bidouaneová, Pittmanová, Jackson, Powell) přibyli také dva zástupci atletů z každého týmu.

Prezident IAAF Sebastian Coe ve svém slově zdůraznil, jak inspirující soutěží Kontinentální pohár může být. Připomněl, jak sledoval v televizi první Světový pohár (předchůdce kontinentálního) v Düsseldorfu v roce 1977 a viděl vítězství svého krajana Stephena Ovetta na 1500 m. „Anebo nádherný souboj Alberta Juantoreny s Mikem Boitem na 800 m,“ uvedl Coe, jenž pak půlku při poháru ovládl o čtyři roky později v Římě. Soutěž ale sloužila třeba i jako test před olympiádou, jako v roce 1989 Barcelona.

Po vzpomínce na minulost se šéf světové asociace vrátil do současnosti. „Děkujeme české federaci, že převzala pomyslný štafetový kolík a chopila se inovací, které jsme po ní chtěli,“ nechal se slyšet Coe. A pochopitelně byl potěšen, že stadion bude o víkendu plný, neboť i poslední vstupenky zmizely. Z toho má radost má pochopitelně i pořadatelský tým vedený předsedou ČAS Liborem Varhaníkem. „Chceme ale i vytvořit odpovídající komunikaci s tribunami, proto budou na stadionu děti z projektu „Ostrava fandí kontinentům“, připravené povzbuzovat všechny týmy, tak aby se i atleti z odlehlejších světadílů cítili jako doma,“ vysvětlil Varhaník.

 

„Týmový duch je důležitý i v individuálním sportu jako je atletika,“ tvrdí ambasadorka Afriky Nezha Bidouaneová. „Moc se těším a jsem vděčná, že můžu být u toho v této roli,“ přidala se kapitánka Asie-Pacifiku Jana Pittmanová. Když se slova ujali jejich pánští kolegové, šla však sportovní diplomacie stranou. „Evropa je vedoucí tým. A jestli bude někdo pošťuchovat, budu to já,“ smál se domácí kapitán Colin Jackson. „Máme silný tým, a vždycky si o tom rád pokecám,“ kontroval jeho americký rival Mike Powell, jenž vskutku nezkazí žádnou legraci.

 

Za konferenční stůl pak zasedli atleti-zástupci všech čtyř týmů. „Mám opravdu štěstí, že tady mezi nejlepšími atlety světa opět můžu být,“ uvedl keňský oštěpař Julius Yego, jenž startoval už před 4 lety v Marrákeši. „Je skvělé obléct stejný dres, i když jsme z různých míst kontinentů,“nechala se slyšet australská diskařka Dani Stevensová. „Já mám moc ráda týmové soutěže a budu povzbuzovat, jak jen budu moct – go Europe!“ rozplývala se řecká tyčkařka Katerina Stefanidiová.

„Je skvělé, že nás vede skokan, ale já se moc těším i na smíšenou štafetu,“ uzavřel kolečko Christian Taylor, americký trojskokan, který však výtečně zvládá i čtyřstovku. A také byl opakovaně v Ostravě. „Rád se sem vracím, mám rád energii zdejších lidí. A že bude plný stadion? Myslím, že se dá do pohybu,“ dodal v nadsázce.

 

Třech zmíněných atletů se týkají speciální pravidla pro tuto soutěž. (Tři pokusy pro všechny, dál pak pokračují lepší z každého týmu, a do poslední páté série postoupí nejlepší dva ze čtvrté.) Co na ně říkají? „Myslím, že se to bude hodně zajímavé a že se díky tomu dočkáme i řady překvapení,“ uvedla diskařka Stevensová. „Zkuste něco jiného,“ vyjádřil naopak svou nelibost oštěpař Yego. „Taktika je jasná, skočit v prvních třech pokusech světový rekord a pak na to jít chytře,“ vtipkoval zase trojskokan Taylor.

V dresu Evropy do bojů zasáhnou také čtyři Češi. V sobotu mílařka Simona Vrzalová (15:25) a Tomáš Staněk (16:52), v neděli pak dvojice oštěpařů, Jakub Vadlejch (16:05) a Nikola Ogrodníková (17:13). Jako náhradnice bude připravena zaskočit vícebojařka Kateřina Cachová.