OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

07/09/2018

Šubenkov a Kendricks cílí na rekord

Dnes odpoledne proběhl oficiální trénink, na kterém si mohli atleti vyzkoušet dráhu a sektory, na kterých se bude o víkendu závodit.

Jako jeden z prvních se na hlavním stadionu objevil ruský překážkář Sergej Šubenkov. Muž, který má ve své sbírce kompletní sbírku medailí ze světových šampionátů, má na Ostravu dobré vzpomínky. V roce 2011 zde zvítězil na mistrovství Evropy do 22 let. Letos bude obhajovat své vítězství z minulého Kontinentálního poháru, který se konal v roce 2014 v Marakéši. Reálně by také mohl ohrozit historické maximum tohoto podniku, které má v držení legendární Američan Allen Johnson časem 12.96. Šubenkov v této sezóně běžel v maďarském Székesféhervaru ještě o čtyři setiny rychleji, když svým novým osobním rekordem 12.92 zaostal jedinou setinu za evropským rekordem svého týmového kapitána Collina Jacksona. Skvělou formu naznačil také před týdnem ve finále Diamantové ligy v Bruselu, kde zaběhl 12.97. Cestu za obhajobou však nebude mít jednoduchou. Jeho největšími soupeři by mu měli být Jamajčan Ronald Levy s osobákem 13.05 a také Šubenkův přemožitel z nedávného kontinentálního šampionátu v Berlíně a kolega z týmu Evropy Pascal Martinot-Lagarde.

Rekord Kontinentálního poháru může být atakován také v mužském tyčkařském závodě, kde se představí hned čtyři borci, kteří dokázali během své kariéry překonat bájnou hranici šesti metrů. Hodnota současného rekordu je 595 centimetrů. O centimetr výše se v této sezóně dokázal přenést Američan Sam Kendricks. Světový šampion z loňského roku a muž, který v sezóně 2017 neokusil hořkost porážky, letos už v Ostravě závodil na mítinku Zlatá tretra, kde skončil druhý a své umístnění by si rád vylepšil. Konkurence bude ovšem velmi silná. V jejím čele stojí halový světový rekordman, olympijský vítěz a skákající legenda této disciplíny Renaud Lavillenie z Francie. Lavillenie obhajuje prvenství z Marakéše. Letošní nejlepší výkon ze startujících má stříbrný z ME a vítěz Diamantové ligy Timur Morgunov z Ruska, jenž se si v Berlíně vylepšil kariérní maximum na rovných šest metrů a nesmíme zapomínat také na mistra světa z roku 2015 Shawna Barbera.