OFICIÁLNÍ PARTNEŘI IAAF

08/09/2018

V poločase Kontinentálního poháru vedou Američané

Kontinentální pohár v Ostravě má za sebou první den soutěží a v průběžném vedení se drží výběr Ameriky. Do bojů zasáhli také koulař Tomáš Staněk a mílařka Simona Vrzalová.

V takticky vedeném závodě na 1500 metrů žen měla česká atletika zastoupení v Simoně Vrzalové. Byla to právě naše reprezentantka, která se odhodlala při náběhu do závěrečného okruhu k odvážnému nástupu a šla do vedení. V závěrečných metrech jí ovšem došly síly a doběhla šestá v čase 4:19.46. Nejrychlejší finiš měla Keňanka Winny Chebetová (Afrika) a brala tak pro svůj tým plný počet bodů za čas 4:16.01. Druhá skončila Shelby Houlihanová ze Spojených států (Amerika) za 4:16.36 a třetí skončila Maročanka Rababe Arafiová (Afrika) za 4:17.19.

Druhým českým reprezentantem, jenž se představil na vítkovickém stadionu, byl koulař Tomáš Staněk. Ten zahájil hodem na 20.33, v druhé sérii se zlepšil na 21.22 a v třetím pokusu bohužel vypadl z kruhu. V celkovém hodnocení mu tak patřila šestá příčka. Zvítězil Brazilec Darlan Romani (Amerika). Jeho koule dopadla nejdále na 21.89. Druhé místo bral Novozélanďan Tom Walsh (Asie a Pacifik) za 21.43. Body za třetí místo bral Polák Michal Haratyk (Evropa) za 21.36. Druhý nejhodnotnější vrh soutěže předvedl Ryan Crouser ze Spojených států (Amerika), jenž zapsal 21.63.

Jedním z klenotů prvního dne byl závod na 3000 metrů žen. V něm zvítězila Nizozemka Sifan Hassanová (Evropa), která proběhla cílem v novém rekordu Kontinentálního poháru 8:27.50. Z předešlého historického maxima Etiopanky Tirunesh Dibabaové ukrojila více než pět vteřin. Zároveň se tímto výkonem vyhoupla do čela letošních světových tabulek a vylepšila rekord stadionu. Druhé místo získala pro družstvo Afriky Etiopanka Senbere Teferiová v novém osobáku 8:32.49. Hned za ní finišovala její týmová kolegyně Hellen Obiriová z Keni (8:36.20). Afrika si v této disciplíně hodně polepšila, jelikož na ni kapitánka Nezha Bidouaneová vsadila žolíka.

Další rekord Kontinentálního poháru neodolal v tyčkařském sektoru a překonaly ho hned tři závodnice. Ruska Anželika Sidorovová (Evropa), Řekyně Katerina Stefanídiová (Evropa) a Sandi Morrisová ze Spojených států (Amerika) shodně překonaly laťku o hodnotě 485 a o celých patnáct centimetrů překonaly dosavadní rekord Rusky Světlany Feofanovové. Nejlepší zápis vynesl prvenství Sidorovové před Stefanídiovou a Morrisovou.

Stovka překážek žen se stala jasnou záležitostí závodnic z týmu Ameriky. Nejrychlejší byla Jamajčanka Danielle Williamsová, která svým vítězným časem 12.49 zaostala pouhé dvě setiny za čtyři roky starým rekordem Kontinentálního poháru Američanky Dawn Harper-Nelsonové. Jako druhá se do cíle předkláněla za 12.52 Kendra Harrisonová ze Spojených států. Třetí skončila Němka Pamela Dutkiewiczová, která reprezentuje Evropu.

Tým Ameriky se mohl těšit z vysokého bodového zisku i na dvoustovce mužů, kde zvítězil v čase 20.19 Alonso Edward z Panamy, který tak zopakoval svůj triumf z předešlého Kontinentálního poháru v Marakéši. Skvělým třetím místem ho doplnil Ekvádorec Alex Quiňonez (20.36). Mezi tyto dva borce se dokázal vklínit pouze druhý Turek Ramil Guliyev, hájící barvy Evropy (20.28).

První rekord Kontinentálního poháru padl v kladivářském sektoru a postarala se o něj DeAnna Priceová ze Spojených států, která triumfovala výkonem 75.46 a o sedmnáct centimetrů překonala dosavadní historické maximum Polky Kamily Skolimowské. Druhá skončila Anita Wlodarczyková z týmu Evropy za 73.45. Body za třetí příčku brala Číňanka Na Luo z Týmu Asie a Pacifiku. Kladivo ovládly závodnice z Evropy, jelikož jejich kapitán Collin Jackson zvolil pro tuto disciplínu žolíka, čímž se bodový zisk Evropy v této disciplíně zdvojnásobil. Výrazně k tomu přispěla také Francouzka Alexandra Tavernierová, která hodila třetí nejlepší výkon 70.40, ale jelikož byla druhou Evropankkou, tak obsadila pátou příčku.

Africký primát přišel v nejkratším sprintu na 100 metrů žen, kde prolétla rovinku nejrychleji Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny. Její vítězný čas měl hodnotu 11.14. O dvě setiny zpět se předkláněla do cíle Britka Dina Asher-Smithová z družstva Evropy (11.16) a jako třetí dosprintovala za 11.21 Jenna Prandini ze Spojených států (Amerika).

Kapitán týmu Ameriky Mike Powell vsadil svého dnešního žolíka na trojskok žen a udělal dobře. Jeho svěřenkyně se mu odvděčily vítězstvím v této disciplíně. První příčku si za výkon 14.76 vyskákala kolumbijská favoritka Caterine Ibargüenová. Čtvrtým místem ji podpořila Tori Franklinová ze Spojených států (14.27). Druhé místo obsadila Kazachstánka Olga Rypakovová (Asie a Pacifik) za 14.26) a třetí byla lepší z Evropanek Řekyně Paraskeví Papachristouová (14.22).

V mužském výškařském sektoru se dokázali dva závodníci přenést přes 230 centimetrů. Lepší zápis přisoudil vítězství Donaldu Thomasovi z Baham (Amerika). Cenné body za druhé místo pro Asii a Pacifik vybojoval stejným výkonem Australan Brandon Starc. Třetí byl Bělorus Maxim Nědosekov z týmu Evropy za 227. Týmové prvenství v této disciplíně bral tým Asie a Pacifiku, jelikož na tuto disciplínu využila kapitánka Jana Pittmanová žolíka. 

Velmi kvalitní závod nabídla hladká čtvrtka žen. Jeho vítězka Salwa Eid Naserová z Bahrajnu (Asie a Pacifik) vylepšila rekord stadionu na 49.32. Zdatně jí sekundovala Jihoafričanka Caster Semenyová (Afrika), která časem 49.62 posunula hodnotu vlastního historického maxima své země. Třetí doběhla Jamajčanka Stephanie Ann McPhersonová (Amerika) za 50.82.

V ženském diskařském klání hodila sice nejdále Chorvatka Sandra Perkovičová (Evropa), která hned svým úvodním pokusem poslala své náčiní na 68.44. Ovšem v zásadním finálovém pokusu podlehla Kubánce Yaimé Perézové (Amerika), která hodila 65.30, zatímco Perkovičová přešlápla a musela se spokojit s druhým místem. Třetí místo pro Asii a Pacifik vyházela Číňanka Yang Chen (63.61).

Zajímavý průběh měl mužský stýpl. Jeden z favoritů Maročan Soufiane El Bakkali si v polovině závodu poranil kotník a musel odstoupit. Přesto se z prvenství radoval tým Afriky, a to zásluhou Consesluse Kipruta z Keni, jenž proběhl cílem jako první v čase 8:22.55. Druhé místo vybojoval Kanaďan Matthew Hughes (Amerika) za 8:29.70. Třetí byl Ital Yohanes Chiappinelli (Evropa) v čase 8:32.89.

Velmi očekávanou disciplínou byla čtvrtka překážek mužů a tato očekávání byla naplněna, jelikož jeho vítěz Abderrahman Samba z Kataru (Asie a Pacifik) vyrovnal časem 47.37 letitý rekord Kontinentálního poháru Američana Edwina Mosese a v této sezóně odejde neporažen. Obdiv zaslouží také druhý Jamajčan Annsert Whyte (Amerika), jenž si dokázal v nepříznivé první dráze doběhnout pro druhé místo a sezónní maximum 48.46. Třetí doběhl Nor Karsten Warholm (Evropa) za 48.56). Z dílčího prvenství se díky žolíku radoval tým Evropy.

V diskařském kruhu byl nejlepší Jamajčan Fedrick Dacres (Amerika), který v závěrečném pokusu hodem 67.97 porazil v přímém souboji Australana Matta Dennyho (Asie a Pacifik), jehož nejdelší pokus měřil 63.99. Druhý nejhodnotnější výkon soutěže předvedl Litevec Andrius Gudžius (Evropa), jehož náčiní dolétlo na 66.95. V rozhodující sérii ovšem přešlápl a musel se tak spokojit se třetím místem. Tým Ameriky úspěšně využil svého dnešního druhého žolíka a tuto disciplínu tak opanoval.

V dálkařském sektoru vyhrál Jihoafričan Ruswahl Samaai (Afrika), jenž dolétl na 816 centimetrů. Rovných osm metrů zapsal druhý Řek Miltiadis Tentoglou (Evropa). Třetí příčku získal pro tým Ameriky Jeff Henderson ze Spojených států za 798 centimetrů.

Sobotní program uzavřely štafety na 4x100 metrů mužů a žen. V osou kategoriích bylo pořadí totožné. Zvítězil kvartet Ameriky (38.05 a 42.11) před Evropou (38.96 a 42.55) a Asií/Pacifikem (42.93 a 39.55).

V soutěži týmů vede po první dni tým Ameriky, který posbíral 135 bodů. Průběžnou druhou pozici drží Evropa se ziskem 123 bodů. Třetí příčku okupuje Asia a Pacifik (89 b.) a čtvrtí jsou Afričané (74 b.).